Námestie Andreja Hlinku s parkom
Mesto Žilina vyhlásilo v januári 2017 projektovú verejnú jednokolovú kombinovanú urbanisticko-krajinársku súťaž na návrh Námestia Andreja Hlinku s parkom.
Účelom tejto súťaže návrhov je výber spracovateľa urbanisticko-krajinárskej štúdie Námestia Andreja Hlinku s Farskými schodmi a Sadu SNP a ich vzájomných väzieb.
Okruh účastníkov:
Účastníkom súťaže môže byť každý uchádzač alebo tím – kolektív zložený z architekta a krajinného architekta, občanov Európskej únie a Švajčiarskej konfederácie, ktorí ku dňu vypísania spĺňajú podmienky pre účasť v súťaži podľa zákona č.343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní a v súlade s vyhláškou č.157/2016 Z.z. o súťažiach návrhov.
Termíny:
Porota:
Predseda:
Riadni členovia:
Ing. arch. Viera Šottníková
Ing.arch. Ferdinand Buček
Ing. Helena Sarvašová
Ing. Jozef Oswald (závislý od vyhlasovateľa)
Ing. Anabela Riljaková (závislý od vyhlasovateľa)
Náhradníci poroty:
rihalovaIng. arch. Alena Rihalová (závislý od vyhlasovateľa)
Ing. arch. Lucia Streďanská
Mgr. Jozef Skukálek (závislý od vyhlasovateľa)
Experti:
Mgr. Vladimír Majtan
Ceny:
Výsledky súťaže:
2. zvýšená cena (2 000 €) – Laboratórium architektúry krajiny - LABAK, Bratislava
Návrh sa najviac priblížil požiadavkám vyhlasovateľa. Jeho pozitívom je jednoznačnosť riešenia charakteristických a diferencovaných pólov, ktorými sú námestie a park.
Jednoduchá forma riešenia plochy námestia vhodne reaguje na tvar jeho vymedzenia a charakter okolitej zástavby. Súčasne vytvára vhodné predpoklady pre jeho realizovateľnosť. Prepojenie parku s námestím je tvorené zeleným prstencom, ktorý logicky člení priestor na aktívnu plochu a možnú pobytovú plochu pod vzrastlou zeleňou, ktorá i týmto spôsobom nadväzuje na relaxačný charakter parku . Včlenenie zelene do námestia predstavuje zlepšenie mikroklímy priestoru (vlhkosť, tieň, tlmenie hluku / hygienické požiadavky...). Návrh úsporne narába s mobiliárom, umiestňuje ho logicky pod zeleným prstencom.
Pozitívom je umocnenie mestskej veduty, pohľadov na Balustrádu a Katedrálu... Porota kladne sa hodnotí i funkčno-prevádzkové riešenie návrhu logické a bezkonfliktné pešie ťahy, cyklotrasy...). Návrh vhodne pracuje s variantným využitím námestia, s variabilitou funkčnej náplne plochy námestia počas jednotlivých ročných období. Riešenie je graficky kvalitne prezentované.
Pripomienky:
Rizikovým faktorom návrhu je možná strata pohľadového kužeľa z Národnej ulice na Balustrádu, ako aj výhľadu na objekt galérie. Preto je potrebné preveriť vhodnú druhovú skladbu výsadby, priestorové vysadenie a usporiadanie stromov, ako aj vhodnú výšku nasadenia koruny...
Z návrhu nie je zrejmé riešenie možného diferencovaného charakteru povrchov na námestí najmä z hľadiska vodopriepustnosti.
Návrh v parkovej časti nenaplnil očakávania inovatívneho prístupu k riešeniu Sadu SNP. Konštatovanie, že sad je dobrý a potrebuje len údržbu, je pre porotu nepostačujúci. V parku, ktorý bol v minulosti koncipovaný ako promenádny, je žiadúce zvýrazniť jeho, už v súčasnosti jestvujúcu, pobytovú funkciu, ktorá v tejto časti mesta absentuje. Kopírovanie jestvujúcich chodníkov neumožňuje dostatočne slobodné využívanie pobytovej plochy parku.
Objektová a hmotová skladba jestvujúcich objektov v dotyku s riešeným územím nebola predmetom súťaže, preto sa porota vo svojom hodnotení nezaoberala prepojením dvoch obchodných centier v dotyku so západnou časťou v súťaži riešeného územia.
Odporúčania:
-Uvažovať v ploche námestia aj s možnosťou riešenia zadržiavania dažďovej vody v území (sústredenie dažďovej vody na ploche námestia, či riešiť princíp zavlažovania zelene...).
-Vyhnúť sa riziku zamedzenia priehľadu z Národnej ulice smerom na žilinskú vedutu.
-Riešiť prepojenie zastávky MHD na Kálove s námestím a parkom.
-V Sade SNP prehodnotiť navrhnutú kompozíciu, najmä rozsah jestvujúcich chodníkov v prospech pobytových hodnôt parku (redukovať navrhnuté chodníky v Sade SNP) pri uplatnení inovatívnych prístupov prinášajúcich nový náboj a nové možnosti využitia plôch parku.
-Porota dáva na zváženie návrat súsošia Žilinské panny od akad. sochára Kompánka do priestoru novo navrhovanej pobytovej fontány.
-Overiť optimálne umiestnenie a architektúru TIK/u, dodržať prepojenie námestia s jestvujúcou zastávkou MHD na Hodžovej ulici a prepojenie námestia s Kalovom. Vzhľadom na orientáciu a veľkosť námestia zabezpečiť optimálne klimatické podmienky.