Denník Korzár kontaktoval 3. júla 2023 PR manažérku Ceny za architektúru CE ZA AR s otázkami ohľadom aktuálnych nominácií CE ZA AR - konkrétne so zameraním na skutočnosť, že žiadne dielo z východného Slovenska sa medzi ne neprebojovalo. Bolo oslovených viacero architektov z východného Slovenska, ktorí svoje diela prihlásili, s otázkou ako uvedenú situáciu vnímajú.
Otázky adresované Slovenskej komore architektov obsahovali nasledovné dva body:
1. žiadosť o reakciu na nasledovnú odpoveď architekta Michala Buráka:
“Kvalitná architektúra je vec peňazí, mentality investorov v danom regióne a kvality architektov. Architektov máme kvalitnych, ale ak je málo príležitostí tak je málo muziky. Na východe nič nie je. Cez to všetko je pozoruhodné, že sa aj u nás, z času na čas, niečo zaujímavé postavilo. Ak mám uviesť príklad, tak načriem len do vlastných radov - Výmenník Važecká, Mlyn Humenné, či Art School Smižany - tieto stavby z východu, dalo by sa povedat low costy, získali najvyššie ocenenia za architektúru, Cenu Dušana Jurkoviča.
- a tu sa dostávam k odpovedi na prvú otázku - ani jedna z týchto stavieb nikdy nepostúpila na cenu ce.za.ar. Za roky čo sledujem toto ocenenie, nachádzam v ňom bohužiaľ čitateľný algoritmus, jeden rok som v porote, druhý rok beriem cenu, a tak dokola, stále tí istí architekti, sami sebe. Nespochybňujem kvalitu architektúry, spochybňujem morálnosť.
- naše dielo DOMM získalo pred mesiacom v slovinskej Ljbuljane najvyššie ocenenie Big See Award v kategórii rodinných domov. Je až humorné, že slovenskému ce.za.ar je to málo.”
2. žiadosť o názor/ stanovisko/ vyjadrenie, prečo tento rok porotu nezaujali/ neoslovili diela z východného Slovenska:
Nižšie uvádzame odpoveď riaditeľky úradu Slovenskej komory architektov a manažérky ocenenia CE ZA AR v plnom znení:
"Nominácie v Cene za architektúru sú výsledkom posúdenia kvality architektonických diel odbornou porotou zloženou z domácich a predovšetkým zahraničných odborníkov a odborníčiek z praxe. Skutočnosťou je, že v porote majú spravidla zastúpenie aj bývalí laureáti Ceny - tento vzorec je zjavný a vôbec nie tajný. Ak sa v ďalších rokoch bývalí členovia poroty stanú opäť laureátmi, je to len dôkazom o kvalite ich práce a schopnosti obhájiť svoje diela pred rôznymi, vzájomne nesúvisiacimi porotami.
Kvalitná architektúra vzniká v prostredí, ktoré sa rozvíja na prisečníku: kultúra, zadanie a klient. Platí, že každoročne približne polovicu prihlásených diel nájdeme v Bratislavskom kraji a druhú polovicu naprieč Slovenskom, dokonca postupne stále častejšie aj v v zahraničí. To, že regióny nie sú limitom pre ocenenie je aj tohtoročná nominácia diela v Krivej na Orave, v regióne, ktorý doposiaľ v CE ZA AR nemal zastúpenie. Žiaľ aj napriek tomu, ani región Vysokých Tatier alebo bohato rozvíjajúce sa ekonomiky Košíc a Prešova v tomto roku nevygenerovali diela, ktoré by medzinárodná porota vybrala do užšieho výberu, po zvážení ich kvality a kontextu. V minulosti CE ZA AR ocenil viacnásobným nomináciami aj diela na východnom Slovensku: medzi iným Kulturpark Košice, Dom v Teriakovciach, Námestie na sídlisku III v Prešove alebo Plaváreň v Trebišove. Je preto nevyhnutné podporovať miestne samosprávy a investorov, aby dali priestor architektom a s dôrazom na rozvoj kultúry vytvorili priestor a zadania pre diela, ktoré pomôžu Východnému Slovensku byť lídrom v progresívnych a inovatívnych investíciach do architektúry. Tieto bez pochýb skvalitňujú životnú úroveň svojich užívateľov."
Oľga Miháliková
riaditeľka Úradu SKA