Členovia predstavenstva SKA, architekti Nora Vranová, Matej Grébert a Juraj Šujan, sa zúčastnili panelových diskusií SME konferencie Reality Summit 2022, ktorá opätovne priniesla dvojdňové stretnutie developerov, stavbárov, projektantov, facility manažérov a realitných expertov. Konferencia sa zamerala na ucelený pohľad na situáciu na trhu, prístupy a riešenia aktérov zo všetkých segmentov a trendy, ktoré budú ovplyvňovať vývoj na trhu v budúcom období.
Reality summit 2022
Trendy a výzvy realitného trhu
04.- 05.05.2022 / Bratislava
Jednotlivých panelových diskusií sa zúčastnili:
Zelený development: Ako odvetvie posunúť k udržateľnosti
Najneskôr od roku 2030 budú musieť všetky nové budovy spĺňať podmienku uhlíkovej neutrality. Ako sa aj na Slovensku prepracovať k zodpovednejšiemu využívaniu zdrojov pri výstavbe a developerských projektoch? Aké sú možnosti pri produkcii a využívaní materiálov a akým spôsobom sa nároky na odstránenie negatívnych environmentálnych vplyvov premietnu do cien projektov?
Nora Vranová
Architektúru študovala na Katedra architektúry Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde neskôr pôsobila aj ako pedagóg. Po ukončení štúdia spolupracovala s architektonickým ateliérom A-BKPŠ na projektoch Centrála NBS v Bratislave, interiér Novej budovy SND, Obytný súbor Agria v Nitre a ďalších. Od roku 2002 je autorizovaná architektka SKA s vlastnou praxou. Spolupracovala na projektoch Obytný súbor Floriánka (Záhorská Bystrica), Rezidencia Sokolská (Bratislava), OC Point (Banská Bystrica), Rezidencia Šoltésová (Bratislava), Obytný súbor Čierna Voda a ďalších. Od roku 2017 je členkou predstavenstva Slovenskej komory architektov, od roku 2021 jeho podpredsedníčka. Je zároveň členkou združenia Manifest 2020, prvého oficiálneho partnera iniciatívy Nový európsky Bauhaus na Slovensku a členkou Poradnej skupiny Kancelárie prezidenta SR pre projekt Zelená pečať. Prispieva do odborných časopisov ARCH a Projekt, pravidelne sa zúčastňuje konferencií so zameraním na udržateľnosť.
Ako sa vyrovnať s aktuálnou situáciou na stavebnom trhu
Stavbárov trápi dostupnosť a ceny materiálov, čo sa prejavuje aj na termínoch dokončenia a výsledných cenách projektov. Ako tento stav ovplyvní vojnový konflikt na Ukrajine a čo prinesie celkovo na trh nehnuteľností? Hrozí nedostatok surovín, ďalší skokový rast cien energií či výpadok pracovníkov? Nové výzvy, ktoré odvetvie musí riešiť a popritom sa snaží myslieť aj na zavádzanie inovácií a zefektívnenie procesov.
Matej Grébert
Ako čerstvý absolvent fakulty architektúry na Slovenskej technickej univerzite založil v roku 2004 spolu s Jurajom Benetinom architektonický ateliér Compass, ktorému sa venuje dodnes. Stojí za veľkými polyfunkčnými projektami, ktoré menia tvár súčasnej Bratislavy. Medzi najväčšie patrí rezidenčný projekt Slnečnice, ktorý získal viacero architektonických ocenení. Podieľal sa tiež na projektoch Zwirn, Nový Ružinov či Urban Residence. Je členom predstavenstva Slovenskej komory architektov.
Rozvoj hlavného mesta: Plán Bratislava 2030
Hlavná stanica, kongresové centrum, trasovanie električky v okolí SND, transformácia verejných priestorov, ale aj mnohé dlhodobé a strategické otázky vrátane potenciálnej zmeny samosprávneho členenia sú témami, ktorými sa zaoberajú hráči na realitnom trhu. S akou víziou vstupuje Bratislava do najbližšej dekády a kam sa mesto môže posunúť z hľadiska územného rozvoja? Aké možnosti ponúka a čo sú najväčšie výzvy v oblastiach výstavby, dopravy, infraštruktúry či zmierňovania vplyvov klimatickej krízy?
Juraj Šujan
Poradca primátora Bratislavy pre rozvoj mesta, územné plánovanie a komunikáciu s developermi. S kolegom architektom Karolom Stasselom založili ateliér šujan_stassel. Dlhodobo pôsobí v predstavenstve Slovenskej komory architektov, v minulosti bol jej predsedom. Je členom viacerých stavovských, profesijných a vysokoškolských grémií, expertom na prípravu rezortnej legislatívy na Ministerstve dopravy a výstavby SR a externým pedagógom na Fakulte architektúry STU.
fotografie (zdroj: SME konferencia)